تبلیغات
دعای فرج طرید - اعتراف اهل سنّت در رابطه با علم امیرالمؤمنین علیه السّلام

یکی از صفات ضروری و لازم برای یک حاکم ، داشتن علم کافی است . درباره ی علم وافر امیرالمومنین علی ابن ابی طالب علیه السلام روایات فراوانی از کتب اهل سنت نقل شده است . در اینجا قصد داریم تا تعدادی از آن ها را ذکر کنیم :

-        ابن ابی الحدید در باب علم در شرح نهج البلاغه می نویسد :

مبادی جمیع علوم به او (امیرالمؤمنین علیه السّلام) باز می گردد . او کسی است که قواعد دین را مرتّب و احکام شریعت را تبیین کرده است ، او کسی است که مباحث علوم عقلی و  نقلی را تقدیر نموده است (1)

این گفتار ابن ابی الحدید معتزلی سنّی است . آیا واقعاً دیگر خلفا نیز بدین گونه و یا حتّی شبیه این مورد بوده اند؟؟؟

-        روزی عمر عدّه ای از اصحاب رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله و سلّم را جمع کرده و با ایشان در کاری مشورت کرد ، پس به امیرالمومنین علیه السّلام که بین آن ها بودند ، رو کرده و گفت : ای ابا الحسن شما نظر خود را بفرمایید ، زیرا شما از همه عالم تر و فاضل تر هستید .(2)

-        در منابع مختلف اهل سنت نیز این جمله بار ها از عمر بن خطّاب نقل شده که می گفت :

« لولا علی لهلک عمر » (3) و از همه جالب تر تا به حال در بین خلفا و در بین مردم عادی احدی یافت نشده که اعلام کند :« سلونی قبل اَن تفقدونی » از هرچه می خواهید از من بپرسید پیش از آنکه مرا از دست دهید .

-        خوارزمی در کتاب مناقب خود به نقل از سعد بن مسیب آورده است : به جز (امیرالمؤمنین) علی ابن ابی طالب علیه السّلام هیچ یک از مردم را توانایی آن نبود که بگوید هر چه می خواهید از من سؤال کنید .(4)

حال اهل سنت پاسخ دهند آیا این نفاق نیست که از خلیفه سرزده است و با این حال که می دانست کسی با  فضیلت تر و اعلم تر از امیرالمؤمنین علیه السّلام نیست ، باز خود را خلیفه مردم دانسته و حق امیرالمومنین علیه السّلام غصب کند ؟ 

 :

1-    شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید جلد 1 صفحه 17

2-    مطالب السؤول صفحه 142

3-    حافظ کنجی شافعی در کتب کفایۀ الطالب صفحه 191 پس از ذکر مطلب می آورد ، هذا ثابت عند اهل النقل ذکره غیر واحد من اهل الیسیر : این جریان در نزد ناقلین اخبار ثابت است و آن را افراد زیادی از سیره نویسان نقل کرده اند. الاربعین فخر رازی صفحه 466 ، مناقب خوارزمی صفحه 48 ، مطالب السؤول صفحه 12 ، ذخایر العقبی صفحه 180 ، الریاض النظره جلد 25 صفحه 196

4-    مناقب خوارزمی صفحه 90 ، الاستیعاب جلد 3 صفحه 1104

 

ارسال توسط طرید 313
آرشیو مطالب
لینک ها

مقتدر مظلوم

نوای آنلاین